Nuclearelectrica a obținut un profit net de 1,18 miliarde lei în S1 2026, în creștere cu 36,6%, deși producția a scăzut
Nuclearelectrica a raportat la Bursa de Valori București un profit net de 1,184 mld. lei în primul semestru din 2026 (+36,6% față de S1 2025), deși producția de energie livrată în Sistemul Energetic Național a scăzut cu 11,74%. Creșterea vine din prețuri de vânzare mai mari și dispariția unei contribuții obligatorii, nu dintr-o producție mai mare.
📰 Cum a titrat fiecare
Aceeași știre, în cuvintele fiecărei publicații. Noi nu le punem etichete de orientare — le punem titlurile alături, iar unghiul fiecăreia se vede singur.
AGERPRES
Nuclearelectrica a obținut un profit net de aproape 1,2 miliarde lei în primul semestru, în creștere
Capital
Nuclearelectrica și-a majorat profitul net cu 36,6% în S1 2026, deși producția de energie a scăzut
DailyBusiness
Wall-Street.ro
✅ Se probează
Afirmații susținute de surse verificabile.
Nuclearelectrica a raportat, în situațiile financiare publicate la Bursa de Valores București, un profit net de 1,184 miliarde lei în primul semestru din 2026 — în creștere cu 36,6% față de cele 866,66 milioane lei obținute în S1 2025. EBITDA a fost de 1,564 miliarde lei, în creștere cu 33,7%. Cifrele sunt raportate concordant de mai multe redacții economice, pe baza aceluiași raport oficial.
În aceeași perioadă, cantitatea de energie electrică livrată în Sistemul Energetic Național a scăzut cu 11,74%, de la 4,706 milioane MWh (S1 2025) la 4,154 milioane MWh (S1 2026). Scăderea a fost mai accentuată în trimestrul al doilea (-23,4%), iar gradul de realizare a programului de producție a fost de 93,4%.
Scăderea producției este explicată, potrivit raportului companiei, prin trei factori tehnici la Cernavodă: limitarea Unității 1 la 90% din capacitate, impusă de furnizorul de tehnologie CANDU Energy Inc.; oprirea programată a Unității 1 (1.237 de ore, începută pe 10 mai 2026); și oprirea neplanificată a Unității 2 (624 de ore, începută pe 4 mai 2026).
Veniturile din vânzarea energiei au crescut cu 2,7% (la aproximativ 2,7 miliarde lei), deși volumul de energie comercializată a scăzut — pentru că prețul mediu ponderat de vânzare a urcat cu 12,7% (la 587,49 lei/MWh). Al doilea factor invocat pentru creșterea profitului este eliminarea contribuției la Fondul de Tranziție Energetică (CFTE) — o contribuție obligatorie de 504,9 milioane lei plătită în S1 2025, care a dispărut din costuri după 30 iunie 2025.
⚠️ Contestat / neclar
Puncte unde sursele diferă sau unde formularea inițială era imprecisă.
„Profit în creștere” alături de „producție în scădere” poate părea contradictoriu — dar nu e un paradox contabil, ci mecanismul explicat mai sus: profitul nu depinde doar de câtă energie s-a produs, ci de la ce preț s-a vândut și de ce costuri obligatorii au dispărut. Aici, prețul mediu de vânzare a urcat 12,7%, ceea ce a compensat cei aproape 12% producție în minus, iar dispariția contribuției CFTE a redus costurile independent de volumul produs. Cititorul nu ar trebui să tragă concluzia greșită că „mai multă producție ar fi însemnat automat un profit și mai mare” — la fel de plauzibil ar fi ca prețul de vânzare să fi scăzut dacă piața ar fi fost supra-ofertată.
Creșterea profitului nu a fost „gratuită”: cheltuielile de exploatare au urcat cu 15,3%, inclusiv o creștere de 61% a cheltuielilor cu achiziția de energie electrică (compania a trebuit să cumpere mai multă energie de pe piață, pentru a-și acoperi obligațiile contractuale, în perioadele cu producție redusă). Aceste costuri suplimentare au „mâncat” o parte din câștigul obținut din preț și din eliminarea CFTE, dar nu suficient cât să anuleze creșterea profitului net.
Cifra de profit net variază ușor în funcție de nivelul raportării: 1,184 miliarde lei este profitul net individual (Nuclearelectrica S.A.), în timp ce profitul net consolidat (la nivel de grup, incluzând filialele) a fost de circa 1,079 miliarde lei (+30,6%). Titlurile din presă folosesc de regulă cifra individuală, mai mare — util de reținut pentru cine compară cifre din surse diferite.
💬 Opinie, nu fapt
Interpretări, etichete și judecăți de valoare — separate explicit de fapte.
🤖 Nota AI
Cifrele centrale sunt raportate concordant de mai multe redacții economice (AGERPRES, Capital, DailyBusiness, Wall-Street.ro), pe baza situațiilor financiare publicate de Nuclearelectrica la Bursa de Valori București: profit net de 1,184 miliarde lei în S1 2026 (+36,6%), EBITDA de 1,564 miliarde lei (+33,7%), și o scădere de 11,74% a producției livrate în Sistemul Energetic Național, cauzată de limitarea Unității 1 la 90% capacitate (impusă de CANDU Energy Inc.) și de opriri programate/neplanificate la ambele unități de la Cernavodă. Contrar aparenței, profitul mai mare nu vine dintr-o producție mai mare — sursele explică mecanismul: preț de vânzare mediu cu 12,7% mai mare și dispariția unei contribuții obligatorii (Fondul de Tranziție Energetică) după 30 iunie 2025, parțial contrabalansate de o creștere de 15,3% a cheltuielilor de exploatare. O sursă suplimentară (ziare.com) apărea în lista inițială de verificare, dar site-ul a blocat accesul automat (eroare 403, verificare Cloudflare) la momentul redactării, așa că nu a fost inclusă printre sursele citate.
Cum crește profitul cu 36,6% când producția scade cu 11,74%
Profitul net a urcat de la 866,66 milioane lei (S1 2025) la 1,184 miliarde lei (S1 2026) — o diferență de aproximativ 317 milioane lei, adică +36,6% (317/866,66 ≈ 0,366). În același timp, producția livrată în SEN a scăzut de la 4,706 la 4,154 milioane MWh, o pierdere de aproximativ 552.000 MWh (-11,74%). Cele două cifre nu se contrazic pentru că profitul nu e „preț fix × volum”: prețul mediu de vânzare a crescut cu 12,7% (compensând o mare parte din volumul pierdut, în termeni de venit), iar dispariția contribuției obligatorii la Fondul de Tranziție Energetică (504,9 milioane lei în S1 2025, zero în S1 2026) a redus direct costurile, indiferent de câtă energie s-a produs. Practic: mai puțină energie vândută, dar la preț mai mare și cu o cheltuială obligatorie mai puțin — de aici profitul mai mare, contrabalansat parțial de o creștere de 15,3% a cheltuielilor de exploatare (inclusiv +61% la achiziția de energie de pe piață, pentru acoperirea contractelor).
🔗 Vezi și
Alte verificări ale noastre legate de acest subiect.
Probat Economie · 2026-11-02
Mixt Economie · 2026-11-02
Mixt Economie · 2026-10-31
Probat Economie · 2026-10-30
Probat Economie · 2026-10-30
Mixt Economie · 2026-10-29
💡 Ceva deștept azi · Minți luminate
MIT News · Nature Biotechnology · 2026-10-18
Noi am turnat apa... concluzia e a ta.
Am pus alături ce se probează cu surse și ce rămâne contestat, neclar sau opinie. Verifică sursele, cântărește dovezile — tragi tu linia între fapt și interpretare.
← Înapoi la prima pagină